phone 36473707 071

کیبوردهای مخصوص بازی و ویژگی های آن

توسط مجتبی شیرازی -
246 1
کیبوردهای مخصوص بازی و ویژگی های آن

کیبورد شاید مهمترین گزینه هنگام خرید سیستم گیمینگ نباشد و در نگاه اول تنها ظاهر آن نظر شما را جلب کند اما برای افرادی که به صورت روزمره مشغول به بازی های آنلاین هستند کیبورد می تواند یک فاکتور مهم و ضروری باشد.
اما چه چیزی کیبورد گیمینگ را نسبت به معمولی متمایز میکند؟ چه قابلیت هایی درون این کیبوردها باعث میشود که گیمرها به سوی آنها جلب شوند.
در مقاله زیر سعی شده اصلی ترین گزینه هایی که شما باید در زمان خرید یک کیبورد گیمینگ به آن توجه کنید توضیح داده شود.

مکانیکال و معمولی

امروزه کیبوردهای معمولی که به عنوان MEMBRANE شناخته می شوند رایج ترین مدل در بازار هستند اما تفاوت کیبورد MEMBRANE با کیبورد MECHANICAL چیست.

کیبوردهای MEMBRANE بسیار ارزان هستند و دلیل اصلی آن جنس بورد این مدل می باشد که از یک ورقه پلاستیکی ساخته شده و با فشار دادن کلید های کیبورد روی آن یک اتصال الکتریکی ایجاد می شود و به عنوان یک انتقال دهنده اطلاعات را به کامپیوتر ارسال می کند. مدل های  MEMBRANE کیبوردهای همه کاره هستند و بیشترین کاربر را به خود اختصاص داده اند اما به دلیل پایین تر بودن سرعت زمان انتقال داده از زمان فشردن دکمه تا زمان عملکرد، این مدل دارای محبوبیت کمتری در میان گیمرها است.

در کیبورد های MECHANICAL بر خلاف کیبوردهای MEMBRANE که دارای بورد پلاستیکی یکپارچه هستند، هر دکمه دارای یک سویچ مخصوص خود است که هریک از این سویچ ها دارای بدنه مخصوص خود به همراه یک فنر و نگه دارنده دکمه می باشند که با فشار دادن هر کلید صدایی "کلیک" مانند ایجاد می کنند که این صدا نشان دهنده فشرده شدن درست کلید می باشد. کیبوردهای MECHANICAL دارای 3 سویچ مختلف هستند که نسبت به انتخاب شما صدای کلیک آنها زیاد، کم و بدون صدا می باشد.


از دیگر مشخصات کیبورد های MECHANICAL میتوان به بازدهی آنها اشاره کرد که فاصله مابین فشردن کلید وعملکرد آن کلید را به کمترین زمان ممکن میرساند که در کیبورد های MEMBRANE میانگین این عدد 100میلی ثانیه و در کیبوردهای MECHANICAL 6 میلی ثانیه می باشد. در آخر میتوان به عمر کلیدهای کیبوردهای MECHANICAL اشاره کرد که هم کدام دارای استقامت 50میلیون بار فشرده شدن قبل از نیاز به تعویض هستند.

سایز کیبورد

سایز کیبورد یکی از فاکتورهای اصلی است که باید به آن اشاره کرد. اگر توجه کرده باشید کیبوردها دارای تنوع سایز و تعداد دکمه های بسیاری هستند و بعضی دارای دکمه های بیشتری نسبت به دیگر مدل ها هستند؛ به طور مثال تعداد دکمه هایی که در کیبورد لپ تاپ جا داده میشود را سایز صفحه تعیین میکند، اما یک کیبورد استاندارد دارای 104الی105 دکمه که به 4 بخش تقسیم می شوند که شامل قسمت تایپ که کلمه ها در آن جا داده شده که QWERTY نامیده میشود، چهار جهت، NUMBER PAD که اعداد به صورت ماشین حساب در آن جا داده شده و قسمت FUNCTION KEYS که از دکمه F1 الی F12 میباشد. این مدل کیبورد که کامل ترین مدل نیز می باشد دارای گسترده ترین کاربری است. اما میان افراد گیمر مدل کیبورد TENKEYLESS محبوبیت بیشتری دارد زیرا در این سری قسمت NUMBER PAD حذف شده و فضای بیشتری روی میز باز میکند. این ویژگی باعث میشود فضای بین دست ها کم شود که در طولانی مدت باعث کاهش جزئی خستگی عضله و باز شدن فضا برای موس می شود.

به هرحال هر دو مدل می توانند برای بازی عملکرد خوبی داشته باشند اما اگر NUMBER PAD برای شما اهمیت خاصی ندارد مدل های TENKEYLESS گزینه خوبی برای بازی باشد.

قابلیت تعریف دکمه های MACRO

از قابلیت هایی که کیبوردهای گیمینگ را نسبت به سایر کیبوردها متمایز می کند قابلیت تعریف MACRO است.
MACRO به شما این قابلیت را میدهد که برای یک دکمه چند کار مختلف را تعیین کنید که به شما سرعت بیشتری در بازی داده شود. یکی از بازی های محبوب که از این گزینه بیشترین بهره را میبرد بازی World Of Warcraft است  که در زمان های خاص شما نیاز به انجام چند عمل مختلف باهم دارید که با تعریف کردن یک دکمه MACRO در زمان نیاز سرعت بیشتری پیدا می کنید.

شخصی سازی و RGB

در کیبوردهای گیمینگ به ویژه مدل MECHANICAL شما این قابلیت را دارید که تمامی دکمه ها را جایگزین کنید؛ به این معنا که شما می توانید دکمه، فنر و سویچ کیبورد را نسبت به سلیقه خود تغییر دهید. با جابجا کردن سویچ و فنر شما قابلیت نرم یا سفت بودن دکمه را تنظیم کرده و با تغییر دکمه میتوانید نسبت به سلیقه خود رنگ و یا جنس دیگری را جایگزین آن کنید.

از دیگر قابلیت های شخصی سازی کیبوردهای گیمینگ می توان به بخش تنظیم RGB آن اشاره کرد. شما میتوانید از حالت های مختلف برای رنگ بندی استفاده کنید. به طورمثال شما میتوانید دکمه هایی که از آنها استفاده دارید را روشن گذاشته و مابقی دکمه ها را به حالت خاموش قرار دهید. این ویژگی مخصوصا برای کسانی که در تاریکی بازی می کنند بسیار کارآمد است.

قابلیت ANTI-GHOSTING

در هنگام استفاده از کیبورد برای کارهای عادی و حتی تایپ احتمال استفاده پیاپی از یک دکمه بسیار کم است اما در بحث بازی اینگونه نیست و استفاده از یک دکمه به صورت مکرر یک امر بدیهی می باشد و درست کار کردن دکمه مهم و ضروری است.

گاهی اوقات پس از فشار دادن مکرر یک دکمه در کیبورد های معمولی حالتی که به GHOSTING شناخته می شود اتفاق می افتد که باعث می شود کیبورد یک دکمه را ثبت و اجرا کند در حالی که دکمه ای فشرده نشده است، این امر در حالت معمولی مشکل ساز نیست اما در بازی فشرده شدن یک دکمه اضافه می تواند مشکل ساز باشد. کیبوردهای گیمینگی که دارای ANTI GHOSTING هستند با استفاده از قابلیت N-KEY ROLLOVER یا NKRO این قابلیت را برای کیبورد ایجاد می سازد که تمامی دکمه های فشرده شده را ثبت و اجرا کند تا از پیش آمدن GHOSTING جلو گیری  شود.


به این مطلب امتیاز دهید 2 رای


  نظرات کاربران
  کیارش
  کیارش

  همیشه تفاوت کیبورد مکانیکال و معمولی برام سئوال بود مرسی از مطلب خوبتون

  نظر خود را برای ما ارسال کنید .

  جست جو

  پربازدیدترین ها

  تفاوت پردازنده ‌های اینتل core i5 و core i7

  پردازنده‌ های اینتل Core i5 و i7 هنوز هم جزء محبوبترین پردازنده‌ های بازار هستند. اما تفاوت بین آن‌ ها چیست؟ کدامیک برای استفاده شما مناسبتر خواهد بود؟